У Львові відкриється мистецький проєкт «Коло невимовного»

 «Фактура 10» та «Ribbon International» представляють масштабну виставку та дискурсивну платформу

Культура —

У Львові відкриється мистецький проєкт «Коло невимовного»

Культура —

У Львові відкриється мистецький проєкт «Коло невимовного»

Олексій Радинський, Там, де закінчується Росія, 2024

У суботу, 21 червня, «Фактура 10», ключова ініціатива «Ribbon International» відкриє масштабну міжнародну виставку та дискурсивну платформу. Кураторкою є Марта Кузьма, художня керівниця та головна кураторка «Фактури 10».

На виставці будуть представлені як українські, так і міжнародні митці й мисткині, серед яких: Нобуйосі Аракі, Ґреґорі Варшавчик, Франсіско Гойя, Мойра Дейві, Тріша Донеллі, Р. Г. Квейтмен, Фредерік Кіслер, Яна Кононова, Катя Копейкіна, Анна-Марія Кучеренко, Кларісе Ліспектор, Борис Михайлов, Ноель Нутелс, Яніна Педан, Джулі Полі, Шарлотта Позененске, Валід Раад, Олексій Радинський, Ярослав Солоп, Харун Фарокі, Центр просторових технологій.

У Львові відкриється мистецький проєкт «Коло невимовного»

Портрет Марти Кузьми. Фото Кета Олешка

Виставка «Коло невимовного» включає роботи, створені для «Фактури 10», Ribbon International та Jam Factory Art Center, та проходитиме у різних локаціях Львова.

Вона досліджує можливості показу мистецтва у воєнному контексті. Які форми й вирази ‒ поза скорботою, утратою і реквіємом ‒ дозволяють, ухопившись за нестабільність, сформувати сприятливе середовище для творчості, що звучить на повний голос і знаходить відгук?

У Львові відкриється мистецький проєкт «Коло невимовного»

Нобуйосі Аракі, Сачин, 1964/2025. Фотографії надані митцем і галереєю Taka Ishii, Токіо.

У пошуках відповіді на ці запитання виставка «Коло невимовного» спирається на творчість народженого в Чернівцях поета Пауля Целана. Після трагедії і травми Другої світової війни він наголошував на тому, що мистецтво має блукати «без-мистецьким, вільним від мистецтва способом».

«Коло невимовного» охоплює візуальне, аудіальне, перформативне й діалогічне. Проєкт поєднує свідчення, історичні матеріали, архівні документи й безліч дискусій, які окреслюють досвіди життя серед війни та їхнє втілення у виробництві мистецтва.

У Львові відкриється мистецький проєкт «Коло невимовного»

Франсіско Гоя, Жіноче глупство (Disparate Femenino), 1815–1817. Надано Музеєм Де Ріде.

Виставка охоплює різні простори Львова ‒ з головною локацією в Jam Factory Art Center і супровідними подіями та експозиціями в Дім42, та Машинній залі Національного університету «Львівська політехніка».

Локації «Кола невимовного» та «Крейдяного кола»:

  • Jam Factory Art Center,
  • Дім42 ЛКП «Львівське радіо»,
  • Дім Звуку ЛКП «Львівське радіо»
  • Національний університет «Львівська політехніка»

У Львові відкриється мистецький проєкт «Коло невимовного»

Портрет Яни Кононової. Фото Лали Алієвої

«Крейдяне коло»: публічна програма

«Коло невимовного» сполучає ідеї Пауля Целана з осмисленням тем правди, справедливості та соціальної відповідальності, що є наскрізними у творі Бертольта Брехта «Кавказьке крейдяне коло». Саме тому публічна програма отримала назву «Крейдяне коло».

Вона відбуватиметься паралельно з виставкою, щоб створити спільну рамку для осмислення проєктів художників, культурних діячів, мислителів, філософів, архітекторів, музикантів і композиторів, котрі залучені в «Колі невимовного».

У «Крейдяному колі» братимуть участь Іна Блом, Пітер Осборн, Олексій Радинський, Джулі Полі, Яніна Педан з Катериною Копейкіною та Анною-Марією Кучеренко, Мойра Дейві та Валід Раад, Герд Ціллнер та інші. Програма відбуватиметься з 21 до 27 червня у різних локаціях Львова.

У Львові відкриється мистецький проєкт «Коло невимовного»

Валід Раад, Примхлива осінь, 2021. Надано митцем і галереєю Sfeir-Semler.

Програма відкриття проєкту:

Субота, 21 червня

  • 12:00 ‒ відкриття виставки «Коло невимовного»
  • 13:00 ‒ розмова з кураторкою. Спікерки: Марта Кузьма, художня керівниця та головна кураторка «Фактура 10», професорка Єльської школи мистецтв (Yale School of Art); Божена Пеленська, програмно-виконавча директорка Jam Factory Art Center.
  • 15:00 – artist talk митця Валіда Раада з обговоренням.
  • 16:00 – привітальні напої для гостей.

Виставка «Коло невимовного» також відбудеться в інших локаціях: Харун Фарокі, Яніна Педан, Катя Копейкіна, Анна-Марія Кучеренко будуть презентовані у Дім42 (пл. Ринок 42), Фредерік Кіслер, Манускрипт Магічної архітектури та Ґреґорі Варшавчик ‒ у Національному університеті «Львівська політехніка».

У Львові відкриється мистецький проєкт «Коло невимовного»

Мойра Дейві, Чотири, 2025. Надано мисткинею; greengrassi, Лондон; Galerie Buchholz, Берлін/Кельн/Нью-Йорк. Створено на замовлення «Фактури 10, 2025.

«Фактура 10» ‒ ключова ініціатива «Ribbon International» та мультимодальна програма, яка здійснює рефлексію над новопосталим простором творчого життя й культурного дискурсу в Україні. «Фактура 10» зосереджується на мистецьких практиках, що розвиваються в безпосередньому контексті війни та її наслідків. «Фактура 10» складається з 10 подій ‒ виставок, перформансів, вистав, кінопоказів, дослідницьких проєктів і дискусій ‒ які впродовж 2025 року відбуватимуться в Україні й на міжнародному рівні, у солідарних з Україною спільнотах і містах. Художньою керівницею і головною кураторкою «Фактури 10» є Марта Кузьма.

«Ribbon International» ‒ це неприбуткова платформа, яка підтримує історичне та сучасне українське мистецтво й культуру через виставки, індивідуальні мистецькі проєкти, публічні програми та гранти. Мета ‒ підтримка української культурної та мистецької спадщини, що перебуває під загрозою зникнення, а також допомога митцям, культурним продюсерам, сучасним практикам і інституціям по всій Україні у їхній боротьбі за культурну автономію.

Новини Дніпра