У Канаді знайшли найдавніші породи земної кори

У Канаді знайшли найдавніші породи земної кори

На східному узбережжі затоки Гудзон дослідники виявили вулканічні породи, які можуть бути найстарішими уламками земної кори.

У провінції Квебек, на східному узбережжі затоки Гудзон, дослідники виявили надзвичайно давні вулканічні породи, які можуть бути найстарішими фрагментами земної кори. Їхній вік — щонайменше 4,16 мільярда років, а деякі частини можуть сягати 4,3 мільярда.

Знахідку зроблено у районі Nuvvuagittuq Greenstone Belt, поблизу інуїтського поселення Інукджуак. Дослідження опублікували в журналі Science, повідомляє Reuters.

«Ці породи і зона Нуввуагіттук – єдине збережене свідчення з часів Гадея. Вони відкривають унікальне вікно в найдавнішу історію нашої планети, щоб краще зрозуміти, як формувалася перша земна кора і які геодинамічні процеси в цьому були задіяні» — пояснив керівник дослідження, професор геології Університету Оттави Джонатан О’Ніл.

Вік зразків визначали за допомогою двох методів радіоізотопного датування — на основі розпаду самарію та неодиму. Обидва дали однаковий результат — 4,16 мільярда років.

Це так звані інтрузії — породи, які утворилися з магми, що застигла глибоко під землею. А гірські породи, в які вони вбудовані, можуть бути ще старшими.

Дослідники вважають, що ці базальтові утворення сформувалися на ранньому етапі існування Землі — можливо, коли дощі з первісних океанів падали на гарячу лаву, охолоджуючи її та сприяючи формуванню твердої кори.

«Оскільки частина цих порід утворилася також із осадів прадавньої морської води, вони можуть пролити світло на склад і температуру перших океанів і допомогти зрозуміти, в якому середовищі могло зародитися життя на Землі» — додав О’Ніл.

До цього найдавнішими вважалися породи з Північно-Західних територій Канади (4,03 млрд років) та циркони з Австралії (4,4 млрд років). Але на відміну від цирконів — мікроскопічних кристалів — породи з Нуввуагіттуку є великими уламками давньої кори, які зберігають сліди перших геодинамічних процесів на планеті.

Це відкриття може дати нові відповіді про загадкову Гадейську еону — найперший геологічний період в історії Землі, який тривав від її утворення (4,5 млрд років тому) до 4,03 млрд років тому. Саме тоді, ймовірно, сформувався Місяць і з’явилися перші тверді оболонки планети.

Раніше повідомлялося, що на кам’яній плиті в школі штату Квінсленд знайшли одну з найвищих концентрацій слідів динозаврів коли-небудь задокументованих в Австралії.

Новини Дніпра