Стамбул все ще у стані очікування: відбудуться чи ні перемовини між Україною і росією?

 

Стамбул все ще у стані очікування: відбудуться чи ні перемовини між Україною і росією?

Підпис до фото,Журналісти від ранку чекають розвитку подій у Стамбулі

Під спекотним сонцем біля зачинених воріт палацу Долмабахче гомонять більше сотні журналістів із найрізноманітніших країн світу. Пікантність ситуації полягає в тому, що ніхто не знає, чого саме вони очікують.

Сьогодні вранці джерело російського держагентства ТАСС повідомило, що переговори між українською та російською делегаціями розпочнуться тут, у Долмабахче, о десятій ранку.

Прессекретар Володимира Зеленського Сергій Нікіфоров одразу ж назвав цю інформацію "черговим російським фейком". Трохи згодом Москва повідомила, що початок переговорів переноситься на другу половину дня – нібито на запит турецької сторони.

Станом на цей момент ситуація складається наступним чином. До Стамбула прибули члени делегації РФ, і її склад явно формувався на основі російського представництва на стамбульських переговорах 2022 року. Її очолює все той же Володимир Мединський. І з цим фактом є дві проблеми.

По-перше, Україна вважає, що переговори 2022 року були спробою Москви обговорити умови капітуляції Києва, й категорично відмовляється повертатися до того документа. Путін каже, що стамбульський документ було "парафовано", українці стверджують, що він залишився нічого не вартим папірцем.

По-друге, питання у Києва викликає рівень російської делегації.

М'яко кажучи, навряд чи її члени уповноважені приймати будь-які рішення. Цитуючи того ж Володимира Зеленського, рівень посланців Москви, – "бутафорський". Тому, слід розуміти, особливого сенсу розмовляти на серйозні теми з цими людьми українці не бачать.

Тому станом на зараз Володимир Зеленський та члени його делегації – зокрема голова Служби безпеки України, голова Генштабу ЗСУ, міністри оборони та закордонних справ – перебувають в Анкарі, де український президент проводить переговори з турецьким лідером Реджепом Ердоганом.

Стамбул все ще у стані очікування: відбудуться чи ні перемовини між Україною і росією?

Офіційної заяви від Києва про те, що хтось із членів української делегації збирається поїхати до Стамбула і там поговорити з Мединським та його колегами, досі не пролунало.

Хоча ми абсолютно не можемо виключати, що будь-якої миті Зеленський може послати сюди когось з членів своєї команди, наприклад, на технічні переговори.

Стамбул все ще у стані очікування: відбудуться чи ні перемовини між Україною і росією?

У будь-якому разі, орієнтовно о п'ятій вечора Зеленський проведе пресконференцію в українському посольстві в Анкарі, і на ній ми вже напевно дізнаємося, що він збирається робити далі і чи відбудеться сьогодні перша з 2022 року розмова між представниками України та Росії – нехай навіть і на суто технічному рівні обговорення "справжніх" переговорів.

Але найголовніше, що потрібно пам'ятати про цю ситуацію – це те, що Україна та Росія станом на цей момент просто не мають ґрунту для будь-яких змістовних переговорів.

Київ декларує готовність до будь-яких переговорів – але тільки після того, як Росія погодиться на всеосяжне перемир'я, мінімум тридцятиденне. Москва на це не згодна: мовляв, за ці тридцять днів ЗСУ накопичать сили та покращать свої позиції на полі бою, а це Росії не вигідно.

Стамбул все ще у стані очікування: відбудуться чи ні перемовини між Україною і росією?

Москва заявляє, що мирні переговори мають розпочатися лише після того, як будуть обговорені "першопричини українського конфлікту", а до того – війна триватиме.

Київ небезпідставно вважає "обговорення першопричин" примусом до капітуляції, тому на вимоги Москви не погоджується.

Спільного знаменника між цими позиціями знайти поки що не вдається і невідомо, чи вдасться. Хтось повинен буде поступитися.

Київ сподівається, що тиск у вигляді заяв низки іноземних лідерів, у тому числі очільників Туреччини і Бразилії, нібито досить лояльних до Москви, змусить Володимира Путіна поступитися. Володимир Путін вважає, що він, як завжди, всіх пересидить, перетисне і переграє.

Нарешті, нікому невідомо, як зіграє карта Дональда Трампа, який, як відомо, з одного боку, виступає за перемир'я, а з іншого – за прямі переговори між Україною та Росією, причому, здається, з будь-яким порядком денним, позавчора – не виключав свого особистого приїзду до Туреччини, вчора – виключав, сьогодні – знову не виключає.

Одним словом, змінних у цій ситуації занадто багато, а журналістам біля палацу Долмабахче залишається лише чекати, доки хоч трохи спаде стамбульська спека і вслухатися в шум хвиль Босфору.

Інших змістовних новин на цей момент не передбачається.

Новини Дніпра