Промисловий гігант за безцінь: посадовці ДВС і керівник «Дніпроважмашу» провертають масштабну аферу

Коли країна у війні й всі потужності спрямовані на зміцнення її обороноздатності та економіки, у Дніпрі провертають аферу на мільйони. «Розпилюють» та доводять до банкрутства колись одне з провідних підприємств важкого машинобудування – «Дніпроважмаш». Диригує схемою чиновник Мін’юсту, відповідальний за примусове виконання рішень в області Олександр Більчук. Реалізує злочин руками відстороненого директора акціонерного товариства Дмитра Кобизєва. У ситуацію втрутилася прокуратура.

Зараз правоохоронці Дніпропетровщини розслідують масштабне зловживання службовим становищем з боку вищезгаданих осіб. Воно обернулося спробою незаконного продажу стратегічного підприємства АТ «Дніпроважмаш» за безцінь. Відповідне кримінальне провадження внесли до Єдиного реєстру досудових розслідувань 21 квітня 2025 року. А вже на наступний день, фігуранти справи «оформили» початок процедури банкрутства. Вірогідно, розігрують ще один сценарій, мета якого – власне збагачення.

Завод на продаж – гонорар до кишені Більчука

Співробітники Державної виконавчої служби Мін’юсту з’явилися на порозі «Дніпроважмашу» не випадково. Підприємство погрузло у боргах. 40 млн грн зарплатні завинило співробітникам. 400 млн грн – це непогашені податкові зобов’язання. Є й інші платежі, за якими АТ має розрахуватися, – перед компаніями-постачальниками послуг і партнерами.

Суд постановив – питання вирішити у примусовому порядку. Для цього виконавці й прийшли на завод. Та, схоже, заступнику начальника Південного управління Мін’юсту в Дніпропетровській області Олександру Більчуку завод приглянувся, бо замість погашення несплачених сум почався «розпил» самого промислового гіганта. Його майно розпродають через пов’язану компанію, лишаючи «Дніпроважмаш» «голим» та з боргами.

У розпорядження редакції потрапило відео. На ньому з території заводу виїжджає фура, завантажена вирізаними у цехах станками.

Працівників «Дніпроважмашу» – на вулицю з речами та без зарплати

Ще два місяці тому були тривожні дзвіночки щодо злочинної схеми на цьому підприємстві. Тоді його співробітники вийшли на мітинг. Зі слів людей – представники ДВС повідомили їм про виселення з гуртожитку, що належить заводу. Мовляв – це застава, під яку «Дніпроважмаш» взяв позику.

Мешканцям будинку по просп. Івана Мазепи, а їх більше п’ятисот, пригрозили примусовим виселенням. І хто знає, чим би закінчилася ця історія, якби не набула розголосу.

Тоді від коментарів журналістам відмовився директор підприємства Дмитро Кобизєв. Натомість начальниця відділу ДВС Південного Міжрегіонального управління Мін’юсту Катерина Астапенкова телефоном повідомила – викидати на вулицю місцевих закон не дозволяє.

Мовляв, виконавці приходили просто збирати інформацію. Цікавилися – кому квартиранти сплачують за комуналку. Гроші ж йшли на рахунок заводу. Далі – зникали, бо з постачальниками послуг ніхто не розраховувався. Через це у багатоповерхівці часто відключали світло.

«Правильні» рішення рятують Кобизєва від карної відповідальності

За принципової позиції директора «Дніпроважмаш» Дмитра Кобизєва ані розпродаж майна, ані погрози заводчанам були б неможливі. Втім, він цілковито підпорядковується Олександру Більчуку. Виконує всі вказівки чиновника в обмін на обіцянку врятувати від кримінальної відповідальності. Водночас до Реєстру вже внесли декілька проваджень проти горе-керівника.

Та не зважаючи на це, Кобизєв продовжує підписувати папери, на які вказує Більчук. У свою ж чергу сам заступник начальника Південного управління Мін’юсту в Дніпропетровській області, користуючись службовим становищем, веде перемовини з держструктурами, судам, правоохоронцями. Де може, благає про дозвіл на продаж заводу та гарантії свободи для Кобизєва. Кажуть – подекуди в хід йдуть погрози.

Зірвана спроба майна та копійчана ціна на стратегічний об’єкт

Раніше спільники вже намагалися продати «Дніпроважмаш». Підприємство з’являлося на онлайн-платформі СЕТАМ, де реалізують арештоване майно. Ціну, яку запросили за чималий виробничий комплекс, занизили щонайменше в десять разів. Просили трохи більше 30 млн грн.

Незаконну спробу зупинили. А цьогоріч 25 квітня 2025 року Індустріальний районний суд м. Дніпра наклав арешт на все майно підприємства.

Здавалося б це крапка в історії рейдерської реалізації заводу. Та чи є гарантії, що Більчук і Кобизєв зупиняться? Якщо їм вдасться довести справу про банкрутство до вигідного для себе фінішу, держава втратить чималу суму податків. Власне, й працівники не зможуть розраховувати на погашення заборгованої їм зарплатні.

Тож слідкуватимемо за ситуацією – поки ж фігурантам загрожує покарання за розкрадання в особливо великих розмірах і службову змову з метою збагачення.

Новини Дніпра