Пожежі в Амазонії спричинили рекордну вирубку лісів — звіт

Пожежі в Амазонії спричинили рекордну вирубку лісів - звіт

Світ втратив рекордну площу тропічних лісів, особливо у Бразилії через масштабні пожежі, спричинені зміною клімату.

Масштабні лісові пожежі, посилені змінами клімату, призвели до рекордних втрат лісів у 2024 році. Про це мовиться у щорічному звіті Інституту світових ресурсів (WRI) та Університету Меріленду, інформує Reuters у середу, 21 травня.

Згідно з даними, лише втрати тропічних лісів сягнули 6,7 мільйона гектарів — на 80% більше, ніж у 2023-му. Це територія розміром із Панамою. Основною причиною стали безпрецедентні пожежі в Бразилії, яка в листопаді прийматиме глобальний кліматичний саміт у Белені.

«Сигнали, які ми бачимо в цих даних, особливо тривожні», — сказав Метью Гансен, співдиректор лабораторії Університету Меріленду, яка аналізувала супутникові дані.- «Страшно, що кліматичні виклики можуть перевершити нашу здатність ефективно реагувати».

Цьогоріч уперше за час існування звіту пожежі стали головною причиною втрат тропічних лісів. Це тривожний рубіж для вологих екосистем, яким природно не властиве загоряння.

Бразилія, що володіє найбільшими площами тропічних лісів у світі, втратила 2,8 млн гектарів, що стало рекордом серед країн. Це зруйнувало позитивну динаміку, зафіксовану у 2023 році після приходу до влади президента Лули да Сілва, який пообіцяв захищати Амазонію.

«Це було безпрецедентно, а отже, нам доведеться адаптувати всю нашу політику до нової реальності», — зазначив Андре Ліма, відповідальний за боротьбу з вирубкою лісів у Міністерстві довкілля Бразилії. — «Пожежі, які раніше ніколи не були серед основних причин втрат лісів, тепер стали пріоритетом для уряду».

Болівія виявилась другою за масштабами втрат лісу серед країн тропічного поясу, обігнавши навіть Демократичну Республіку Конго. Втрата лісів у Болівії зросла на 200% — через посуху, пожежі та урядову підтримку розширення сільського господарства. 

Аналогічна динаміка зафіксована в Мексиці, Перу, Нікарагуа та Гватемалі.

Водночас озброєні конфлікти у Колумбії та ДР Конго також сприяли зростанню вирубки, адже бойовики використовують природні ресурси для власного забезпечення.

Бореальні ліси, яким природно властиві сезонні пожежі, також постраждали. Канада та Росія втратили по 5,2 млн гектарів лісу кожна — це найвищий показник за історію спостережень.

Втім, на тлі глобальної кризи позитивними прикладами стали Малайзія, Лаос та Індонезія, де завдяки зусиллям влади, громад та бізнесу вдалося суттєво зменшити втрати лісів.

Ще один виняток — територія корінного народу Чарагуа Іямбае у Болівії, котрій вдалося зупинити розповсюдження вогню завдяки ефективному землекористуванню та системам раннього сповіщення.

«Поки що вигідніше вирубувати ліси, ніж зберігати їх», — зазначив Род Тейлор, директор глобальної програми лісів WRI. — «Я хотів би, щоб країни на кліматичному саміті в Белені зробили кроки до запровадження кращих механізмів фінансування збереження природи».

Нагадаємо, тропічні ліси Амазонки можуть перетворитися на суху рівнину, на якій ростимуть лише рідкісні чагарники, вже до 2064 року. Це станеться не лише через клімат, а й прикладе свою руку людина, спрогнозував професор Університету Флориди Роберт Вокер.

Новини Дніпра