Наукові установи пройдуть державну атестацію за новою методикою

Наукові установи пройдуть державну атестацію за новою методикою

Нова методика дасть змогу визначити найпотужніші та найслабші наукові установи

Наукові установи пройдуть державну атестацію за новою методикою

Міністерство освіти і науки оголосило про початок проведення державної атестації наукових установ та закладів вищої освіти в частині провадження такими закладами наукової (науково-технічної) діяльності.

Планується, що протягом наступного року державну атестацію в частині провадження наукової діяльності за новою методикою пройдуть понад 370 наукових установ і 130 закладів вищої освіти.

Згідно з новою методикою, атестаційна оцінка наукової установи або вишу відтепер складатиметься з двох основних компонентів.

Першим є класифікаційна (кількісна) оцінка, яка визначається автоматизовано в системі URIS на підставі даних та оцінки кадрового потенціалу; якісної публікаційної активності; ефективності залучення зовнішніх ресурсів на дослідження; експертної діяльності; матеріально-технічної бази тощо.

Другим компонентом є експертна (якісна) оцінка , тобто оцінка впливів діяльності установи на розвиток передової науки, обороноздатність, розвиток економіки та суспільства України тощо.

Оцінюватимуть наукову установу за цими критеріями три експерти: два українських й один іноземний. До пулу експертів увійшли 2000 українських й понад 300 іноземних фахівців.

Залежно від результатів атестації в межах однієї галузі буде виділено декілька груп наукових установ і закладів вищої освіти: від тих, хто набрав максимальний результат, до тих, хто обґрунтовано не пройшов атестацію.

Очікується, що нова методика дасть змогу визначити найпотужніші наукові установи, для яких буде збільшено державне фінансування та можливості для розвитку.

Також буде передбачено можливість отримання додаткового фінансування від міжнародних партнерів на посилення їхньої дослідницької інфраструктури, зміни юридичної форми з бюджетної на публічну, запровадження гнучкої системи оплати праці дослідників та інші речі, які повинні посилити наукові інституції.

Установи, які не пройдуть атестацію, у разі відповідного рішення їхніх засновників, можуть бути реорганізовані, тобто зможуть долучитися до більш спроможних і сильних інституцій, але принципово зі збереженням дослідників, фінансування, майна та, якщо потрібно, навіть структурного підрозділу.

Новини Дніпра