У зв’язку з потеплінням клімату у Дніпропетровській області,реєструються покуси отруйних павуків, які раніше не зустрічались. Про це повідомляє Дніпропетровський ЦКПХ, попереджаючи про небезпечність контакту з цими членистоногими.
Так у червні поточного року до Центру, з метою визначення видового складу отруйного павука, звернулась мешканка Дніпра. Це був каракурт.
- Каракурт («Чорна вдова» ) – отруйний павук, чорного кольору. Отрута цього павука у декілька разів більша ніж у тарантула. Вона нейротоксична, впливає на дихальну систему, роботу серця, може бути сильні набряки, також набряк Квінке, різке підвищення температури тіла, біль у м’язах.Для людини небезпечні покуси самиці павука. Розміри її біля 1-3 см. Свої гнізда самиця найчастіше будує на землі. В червні- липні (період їх міграції) до першої половини вересня ці павуки найбільше небезпечні.
- Тарантул – найбільший павук в Україні, належить до родини павуків-вовків через свою волохатість, інша його назва – південноруський тарантул. Він володіє яскравим забарвленням та дуже агресивним характером. Ознаками павука тарантула є: великі розміри тіла до 37 мм, верхня частина його темно-бурого кольору, нижня – чорна. Самостійно павуки не нападають, якщо їх не займати. Самці загрози для людей не мають. Укуси павука дуже небезпечні, викликають сильні набряки, запалення, болі, порушення дихання.
- Жовтий павук Сак має невеликі розміри до 10 мм, але він дуже отруйний. Житло павуків схоже на павутинні мішки, які вони ховають під камінням. Дуже рідко їх можна зустріти в оселях людини. Гнізда павуків легко розпізнати по трубкоподібній формі. Жовтих павуків приваблює запах бензину. Вони також можуть зробити своє мешкання під паливною системою автомобіля, в гаражі та інш. Павуки Сак мандрують автомобілем із однієї країни до іншої. Таким чином і було завезено павука Сак до нашої області кілька років тому. Покуси також дуже небезпечні.
- Аргіопа – павука–зебру (павук–оса) дуже легко визначити по черевцю, намальованому чорними та жовтими смужками. Самиці досягають до 7 см, самці – значно менших розмірів та не мають яскравого фарбування. При покусах цих павуків відзначаються набряки, нариви, у деяких випадках – некроз тканин, сильні алергічні реакції.
- Ерезус чорний – рідкісний вид отруйних павуків, якого ще називають «павук-сонечко». У самців червоне черевце з чорними крапками, наче у «божої корівки» , самиця- повністю чорна. Покуси цих павуків викликають потужні алергічні реакції та больові відчуття.
- Павук-краб – рід павуків родини павуків-крабів. Коричневе забарвлення, рідко червоне. За поведінкою дуже схожі на квіткових павуків. Укус смертельний до жертви, для людини безпечний, але може викликати алергічні прояви на місці покусів.
- Бурі павуки-відлюдники – невеликі за розміром, до 7 мм у довжину, а разом з лапками – до 20 мм. Вони можуть поселятися в будинках, сараях. Укус павука залишається непомітним. Але через кілька годин на місці укуса з’являється пухлина, сильний головний біль, нудота.
- У Дніпрі, на одному з жилих масивів, побачили павука роду Атипус. У нього великі щелепи. Ці павуки риють нори до 50 см в глибину. Живуть колоніями. Розміри 10-15 мм. Зустрічається два види. Павуки на людей не нападають, лише захищаються. Після покусів може бути алергічна реакція, больові відчуття.
Треба пам’ятати, що покуси цих отруйних павуків дуже небезпечні:
- не панікувати;
- пийте багато води;
- прийміть антигістамінний препарат;
- терміново зверніться до сімейного лікаря для своєчасного призначення симптоматичного лікування.
У Державній установі «Дніпропетровський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України» за адресою: м. Дніпро, вул. Госпітальна, 6, у паразитологічній лабораторіїпроводиться визначення видового складу отруйних павуків .